Charakteristika
Projektová dokumentace stavby řeší primárně opravu hydroizolačního systému a výměnu podstatné části konstrukce vnějšího stropu. Stavba je situována v dopravně zatížené lokalitě hlavního města, s požadavky na co nejmenší omezení provozu povrchové dopravy, provozu stanice i celé linky metra C. Rozsah stavby je patrný z grafické přílohy ve fotogalerii P01 – koordinační situace. Omezujícími časovými a prostorovými vlivy pro řešení stavby jsou závěry z koordinací s připravovanými, nebo již realizovanými, stavbami cizích investorů v lokalitě stanice Florenc C. Stavba je rovněž koordinována s dalšími připravovanými stavbami Dopravního podniku v této stanici. Základní vazbou je koordinace rozsahu etapových záborů v interiéru stanice a na povrchu tak, aby byla zaručena potřebná funkčnost dopravních a přístupových tras v okolí stavby, včetně vlastní stanic Florenc C.
Důvody pro iniciaci tohoto projektu souvisejí především s dobou realizace stanice Florenc, která byla uvedena do provozu v roce 1974 a událostmi, které ji během provozu postihly. Konstrukce stanice Florenc byla v roce 2002 vystavena zaplavení, při kterém pravděpodobně došlo k lokálním porušením hydroizolačního systému stropu stanice. Vlastní hydroizolace, kterou tvoří několik vrstev asfaltového pásu, byla v době zaplavení stanice funkční téměř 30 roků. Snížená životnost souvrství a extrémní zatížení při zaplavení se v následujících letech projevilo zvýšeným zatékáním do interiéru stanice. Konstrukce předepjatého prefabrikovaného stropu (lokálně monolitického předpjatého stropu) tak byla, po masivním zaplavení v roce 2002, následně lokálně ovlivňována průsaky. Opravy zatékání pomocí injektáží nebyly příliš účinné. Z tohoto důvodu provozovatel stavby rozhodl o prověření možnosti komplexní opravy hydroizolačního souvrství stropní konstrukce a výměně stropních prvků, které by mohly vykazovat riziko snížení statické únosnosti. Rozsah maximálních úprav stropní konstrukce je patrný z přílohy fotogalerii P04, která zobrazuje podélný řez stanicí.
Projektové řešení stavby je z důvodu poměrně složitých časových a prostorových vazeb členěno do tří základních etap, které jsou dále členěny na podetapy a následně jednotlivé kroky rozebrání stropní konstrukce. Tento systém umožnil popsat prostorové a časové nároky celé stavby a zároveň upravit možné postupy a časové priority při realizaci jednotlivých etap stavby, plynoucích ze závěrů koordinací se souběžně připravovanými stavbami jiných investorů. Prostorová omezení stavby nastiňuje příloha fotogalerii P05 zobrazující v příčném řezu stanicí projektové řešení konstrukce provizorního přemostění inženýrských sítí přes jámu, pojízdnou halu pro zastřešení odkryté části stropu a přilehlý objekt Florenc Gate, který je momentálně ve výstavbě.
Hlavní prioritou projektu je bezpečnost cestující veřejnosti. Projekt proto uvažuje úplné vyloučení provozu metra ve stanici v době manipulace se stropními prvky. Z tohoto důvodu jsou navrženy dvoudenní výluky stanice z provozu, určené pro manipulaci s prvky stropní konstrukce, jednoznačně časově definované harmonogramem stavby. Z důvodu minimalizace omezení dopravy jsou tyto výluky směřovány na vhodné víkendy, kdy dopravní zatížení trasy metra nedosahuje hodnot obvyklých v pracovní dny.
Jedním z důležitých částí projektu je i návrh možných dopravních cest, které by umožnily dálkový a následně lokální transport nadrozměrných stropních prvků do dopravně velmi vytížené a prostorově omezené lokality stanice Florenc. V souvislosti s tím byla prověřována silniční, vodní i železniční varianta. V současnosti se jako výsledek těchto prověření připravuje možnost přepravy stropních nosníků po železnici. V rámci realizace byla uplatněna silniční doprava.
Jako bonus celé rekonstrukce stropu připravil investor doplnění dvojice eskalátorů do výstupu z podchodu stanice ve směru k autobusovému nádraží Florenc, které zlepší komfort při dopravě na toto mezinárodně využívané autobusové nádraží. Návrh s umístěním dvojice eskalátorů do výstupu k autobusovému nádraží je zobrazen na příloze fotogalerii P06.
V rámci stavby bude provedeno odborné restaurování uměleckého díla Bitva o Sokolovo autorů Saura Ballardiniho a Oldřicha Oplta, umístěného v podchodu stanice. Pohled na stávající stav mozaiky je zobrazen na příloze fotogalerii P00.
Stavba byla zahájena na jaře 2022. Po třech rocích výstavby se podařilo vyměnit stropní desky a provést novou hydroizolaci stropní konstrukce opravy v prostoru etapy 1 a 2. V prostoru etapy 1 byly v interiéru zrealizovány potřebné úpravy služebních prostor, včetně sanačních prací stávajících konstrukcí poškozených dlouhodobým zatékáním. Společně s úpravami stropu a hydroizolačního souvrství byly provedeny finální úpravy povrchů obou etap. Veřejnosti byl k 31.1.2025 zpřístupněn výstup z metra ve směru k Masarykovu nádraží (do ulice NA Florenci) přes nově otevřený vestibul a část podchodu, včetně plánované výměny výstupního eskalátoru do ulice Křižíkova. Oproti původním předpokladům byl nad výstupním eskalátorem a schodištěm zrealizován nový typ přístřešku, v designu dle obdobné konstrukce zrealizované na stanici Náměstí Republiky.
Hlavní práce stavby se nyní přesunuly na severní stranu ulice Křižíkova a do ulice Ke Štvanici, kde byla odborně demolována druhá část předpjaté železobetonové konstrukce stropu v etapě 3a a byly zahájeny práce na definitivních konstrukcích pro vedení inženýrských sítí. Práce spojené s výměnou stropu a hydroizolačního souvrství etapy 3 si vyžádaly, dle původních představ projektu, vyloučení ulice Ke Štvanici z provozu a navazující, komplikovaná dopravní opatření. V předstihu byly zahájeny práce na novém hydroizolačním systému VZT kanálu v parku před Muzeem hl. města Prahy.
Představu o podobě stavby ilustruje přiložená fotodokumentace stavby.